LUK – Bud 23 z pucharem Starosty.

Pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Tarnowskiego Romana  Łucarza ,  Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego  w Tarnowie  zorganizował turniej którego celem było upamiętnienie 80 – lecia powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej TON, która przejęła działalność Związku Nauczycielstwa Polskiego w okresie II wojny światowej. Nauczyciele tej organizacji w czasie drugiej wojny światowej z narażeniem swojego życia prowadzili tajne komplety ucząc dzieci z szkół podstawowych i średnich. Wydano w tym czasie kilkaset świadectw maturalnych. Dziesiątki nauczycieli z łapanek trafiało do niemieckich obozów koncentracyjnych. Jak opisuje śp. Czesław Sterkowicz w swoich książkach o tajnym nauczaniu,  hitlerowcy  w bestialski sposób postępowali odnośnie działaczy TON. Dla przestrogi na oczach dzieci ,nauczycieli i mieszkańców  rozstrzeliwali  pedagogów na progu szkoły. W Warszawie ze składek nauczycieli wybudowano pomnik upamiętniający nauczycieli TON. Obecnie żyje w Polsce 16 nauczycieli członków TON.

Areną turnieju od wielu lat jest Szkoła Podstawowa im. bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego w Zawadzie.  Nauczyciel z Tarnowa i okolicznych szkół rewanżują się społeczności szkolnej z Zawady biorąc udział  biegach przełajowych upamiętniający tragiczną śmierć misjonarza o. Zbigniewa Strzałkowskiego.

Otwierając turniej, Dyrektor Szkoły Krzysztof Nowak witając wszystkich zawodników, życzył miłych zmagań sportowych, zdrowej rywalizacji, a po wyczerpującej walce zaprosił zawodników na wspólny obiad.

W wyniku rozegranych bardzo wyrównanych i ciekawych pojedynków, pierwsze miejsce zajęli nauczyciele z LUK – Bud 23, którzy grali w składzie: Ewa Lisak, Barbara Gębiś, Rafał Strzałkowski, Łukasz Tyrka, Paweł Tyrka i Jacek Falkowski, zabierając ze sobą puchar Starosty Powiatu Tarnowskiego,  drugie miejsce wywalczyli nauczyciele z Zespołu Szkół Techniczno – Zawodowych,   a trzecią lokatę zajęli pedagodzy wspomagani przez byłych uczniów ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie. Gratulujemy. Wszyscy uczestnicy turnieju zostali obdarowani ciekawymi nagrodami ufundowanymi przez Starostę.

Podziękowania od uczestników turnieju i Zarządu Oddziału ZNP kierujemy do Pana Starosty Romana Łucarza, pracowników Wydziału Edukacji, Kultury i Promocji, Pana Krzysztofa Nowaka, pracowników obsługi szkoły, którzy przygotowali wyśmienity poczęstunek oraz  młodzieżowych sędziów, którzy prowadzili dokumentację turnieju. Sędziom głównym był Pan Dariusz Kuta.

ZNP Oddział w Tarnowie – turniej upamiętniający 80 – lecie powstania TON